Pāriet uz galveno saturu
Sajūtu dārzs
  • Sākums
  • Jaunumi
  • Pakalpojumi
  • Par mums
  • Mājas kafejnīcas dienas
  • Kontakti
  • Blogs

Svētki bez stresa

8. jūl. 2025, Nav komentāru
Kaut pēc sajūtām šobrīd neliekās, ka ir vasara, bet pasākumu laiks jau rit pilnā sparā. Ja vasara, tad noteikti kādu īpašu brīdi vēlamies nosvinēt ārā, dabā, it sevišķi, ja ikdienā uzturamies pilsētas burzmā un trokšņos vai daudzstāvu māju dzīvoklī.

Plānot svētkus vai īpašu notikumu sev vai mīļajiem var būt viens no sirsnīgākajiem procesiem. Taču bieži vien šis ceļš kļūst par maratonu ar desmitiem zvanu, steigu un nemieru. Pielietojot pareizās stratēģijas un izvēloties labākos risinājumus, svētku organizēšana var kļūt par iespaidīgu ceļojumu un svētki radīs neaizmirstamas sajūtas gan pašiem, gan viesiem. Ikviens alkst dzirdēt: "Šī bija lieliska ballīte! Kad jūs atkal uzorganizēsiet kādu ballīti? Toreiz tā ballīte bija vienkārši "super"!" Kāda ir svētku veiksmes atslēga? Esmu bijusi vedējmāte 4 kāzās, esmu krustmāte 2 bērniem un arī abi mani bērni ir kristīti, mēs ģimenē plānojam un svinam visus gadskārtu svētkus, mūsu bērnu jubilejas vienmēr ir pārvērstas kādā tematā no dzimšanas līdz 18 gadiem ar iespaidīgiem rotājumiem un aizraujošām aktivitātēm, esmu vadījusi neskaitāmas "apaļas" dzimšanas dienas radiem, draugiem, paziņām un ballīte, kas paliks man un viesiem atmiņā uz mūžu ir mūsu 10. kāzu jubileja mūsu mājas dārzā, tāpēc es padalīšos ar praktiskiem padomiem un paņēmieniem, kas palīdzēs citiem saplānot un noorganizēt svētkus.

1. Mērķis un cilvēki

Pirms iedziļināties detaļas, noskaidrojiet svētku mērķi. Kāpēc jūs to darāt? Ko kāds iegūs? Atbildes uz šiem jautājumiem jums noteiks prioritātes.

Viesu saraksts ar iedalījumu: sievietes, vīrieši, bērni, īpaši norādījumu par viesiem, virzīs jūs uz tematu, vietu un laiku, nepieciešamo lietu sarakstu.

2. Budžets

Izveidojiet nepieciešamo lietu un vēlmju sarakstu, pierakstiet katrai kategorijai klāt izmaksas un saprioritizējiet tās un paturiet tikai svarīgāko un budžetam atbilstošo. Šis saraksts palīdzēs jūsu kalendārā izveidot darāmo lietu sarakstu. Sāciet ar svarīgākajiem jautājumiem, kas var ietekmēt citas aktivitātes.

3. Vieta

Atrodiet norises vietu, kas atbilst jūsu mērķim, budžetam un cilvēku skaitam.

4. Pienākumu deleģēšana

Katram ir cilvēks/i, kuri var palīdzēt. Ģimenes locekļi, draugi, kaimiņi un citi  var mazināt stresu un nodrošināt visu uzdevumu savlaicīgu pabeigšanu. Katrs iesaistītais būs daļa no svētkiem un, kas nav mazsvarīgi, svētki būs daudzveidīgi, jo būs vairāki viedokļi un izpildījumi. 

5. Citu pieredze, gatavie produkti un pakalpojumi

Ir teiciens, ka divriteni no jauna neizdomāsi. Tieši tā! Taupi savu laiku un izmanto to, ko jau kāds ir sagatavojis: plānošanas rīkus, tehnoloģijas, ieteikumus, aprakstus...., tas viss ietaupīs jūsu laiku, kas miera stāvokļa saglabāšanai ir vissvarīgākais.

6. Komunikācija

Sarunas ar komandu, piegādātājiem un viesiem mazina stresu, jo nesta bēda divatā ir pusbēda. Neviens jautājums nav muļķīgs. Vēlreiz pārjautājot un pārliecinoties mēs iegūstam sirdsmieru. Regulāra informācijas apmaiņa var novērst pārpratumus un pēdējā brīža nepatīkamos pārsteigumus.

7. Elastība

Lai cik rūpīgi jūs plānotu, pārsteigumi noteikti būs. Varbūt laikapstākļi nebūs labvēlīgi vai būs jāatceļ pasūtījums/rezervācija. Noslēpums ir saglabāt elastību un pielāgot savus plānus atbilstoši nepieciešamībai. Atceries, ka šādās situācijās tu neesi viens un runā ar savu komandu.

8. Kontrolsaraksti

Kontrolsaraksti var būt neticami noderīgi, lai turētos pie plāna un saglabātu mieru. Strukturētu un dažādu sarakstu izveide nodrošina, ka neviena detaļa netiek palaista garām.

9. Atpūta

Cik jocīgi skan, ka plānojot atpūtu, ir nepieciešama atpūta. Jā, tieši tā arī ir. Pasākumu plānošanas virpulī neaizmirstiet ieturēt pārtraukumus. Atpūties prāts ir būtisks labu lēmumu pieņemšanai un radošumam.

Pasākuma organizēšana var būt gan izaicinoša, gan baudpilna. Ja ņemsiet vērā ieteikumus, noteikti jūsu svētki būs bez stresa. Lai atvieglotu jūsu svētkus seko līdzi mūsu notikumiem sociālajos tīklos @sajūtudārzs Facebook un  Instagram

Pavasara atjaunošanās

26. apr. 2025, Nav komentāru
Pavasaris bieži tiek uzskatīts par atjaunošanās un plaukšanas laiku, taču daudziem cilvēkiem šis gadalaiks var radīt negaidītas emocionālas grūtības. 

Kad daba mostas, kad koku zari plaukst un putni steidz būvēt jaunas ligzdas, es guļu. Ne jau fiziski, bet iekšēji. Es lūztu – klusi un nemanāmi. Brīžos, kad visapkārt viss pieņemas spēkā, manī ir pretējs vilnis – miegainība un izsīkusi enerģija.

Es ilgojos lidot kopā ar putniem, priecīgi čivināt jaunas idejas un sapņus, bet realitātē nevēlos pat spert soli laukā no savas čaulas. Cilvēku satikšana nogurdina, sarunas šķiet svešas, un jaunām iecerēm trūkst spēka. Pat mana parasti produktīvā rīta enerģija pēc pusdienām pazūd kā caur izsijātu smilšu sietu, atstājot mani dīkdienības tukšumā, kas man pašai šķiet svešs un nepatīkams.

Es vēlos mosties kopā ar dabu. Es vēlos ziedēt. Bet kā? Kā atrast iekšējo pavasari, kad ķermenis un prāts vēl grimst ziemas ēnā?

Pavasara nogurums attiecas uz izsīkuma sajūtu, zemu enerģiju un motivācijas trūkumu, ko daži cilvēki piedzīvo, kad gadalaiki mainās no ziemas uz pavasari. Ķermenī arī notiek pārmaiņas, tas pielāgojas dienasgaismai, temperatūrai un ikdienas rutīnās. Šīs pārmaiņas var iznīcināt iekšējo līdzsvaru un likt cilvēkiem justies vairāk iztukšotiem nekā parasti.

Precīzi pavasara noguruma cēloņi vēl nav pilnībā izprasti, bet ekspertiem ir aizdomas, ka organisma pielāgošanās grūtībām ir galvenā loma. Biežākie pavasara noguruma cēloņi:

  • Garākas dienasgaismas stundas ietekmē melatonīnu  – miega hormons, kas regulē mūsu miega un nomoda ciklu.
  • Pastiprināta saules gaismas iedarbība ietekmē serotonīna līmeni -  laimes hormoni pamodina mūsu ķermeni jaunai dzīvei.
  • Sezonālas alerģijas var izraisīt vispārēju lēnumu, galvassāpes un pat depresiju.
  • Ķermenis smagi strādā, lai pielāgotos temperatūras izmaiņām un līdz ar to var būt asinsrites problēmas.
  • Siltais laiks var mainīt ēšanas paradumus un cilvēks var justies arī viegli aizkaitināms, uzbudināms.

Kā tikt galā ar pavasara nogurumu? Padomi:

  • Esiet fiziski aktīvi. Ar šo brīdi var atjaunot 1. janvāra fiziski veselīgās apņemšanās. Laika pavadīšana dabā var palīdzēt uzlabot garastāvokli.
  • Uzņemiet savā ķermenī mikroelementus. Enerģijai - vitamīnu B un magniju, šūnu aizsardzībai - cinku un selēnu, imūnsistēmai - vitamīnu D.
  • Ēdiet veselīgi. Uzturs ir būtisks, kaut sākusies grilēšanas sezona, jo jūs esat tas, ko ēdat.
  • Pieturieties pie kvalitatīva miega.
  • Veiciet pasākumus asinsrites, asinsvadu un imūnsistēmas uzlabošanai, piemēram, iešana konrastdušā.
  • Izvairieties no zilās gaismas - tehnoloģiju ekrāniem.
  • Atpūtieties no ikdienas rutīnas vai kad nepieciešams. Atcerieties, ka atpūta ir mērķtiecīga un plānota!

Mēs nevaram apturēt gadalaiku maiņu, bet mēs varam parūpēties par savu labsajūtu mainoties gadalaikiem!

No bailēm pie DROSMEs

9. apr. 2025, Nav komentāru
Bailes un drosme ir pretējas vai cieši saistītas?

No iepriekšējā raksta mēs zinām, ka bailes ir sajūtas. Savukārt, drosmi psiholoģijā pieskaita pie rakstura īpašībām. Ir nepieciešama rīcība, lai pārvarētu sajūtas, tas nozīmē, ka ir nepieciešama drosme, lai pārvarētu bailes!

Šajā rakstā es piedāvāšu veidus, kā apiet "nē" un pārvērst to par "jā". Jebko, kas nav vienkāršs, ir jāpārvar un tam ir nepieciešama drosme. Spēcīga motivācija palīdz apiet bailes.

Sākumā ir bailes, bet tev ir motivācija. Ko izvēlēties: baidīties vai iekšējo interesi, vēlmi? Te seko lēmumu pieņemšana un ir jābūt drosmīgam, lai pieņemtu lēmumu un atbildētu par to, kā attīstīt notikumus tālāk.

Es esmu teikusi: "Es eju uz darbu, kaut arī darbs sen vairs nesagādā prieku. Bet bail kaut ko mainīt, ja nu būs sliktāk?"  Šīs mana frāze ir par drosmi un situāciju, kad man pašai ir jāuzņemas atbildība. Noteikti arī jūs zināt cilvēkus, kuri, līdzīgi kā es, nevar pieņemt atbildīgus lēmumus vai, tieši otrādi, ātri pieņem lēmumus. Nav pareizu vai nepareizu lēmumu ir tikai tavējais.

Kur atrast drosmi, ja izvēlies pārmaiņas? Kā saprast savu drosmes līmeni?

Padomā un atbildi godīgi sev uz šiem jautājumiem:

  • Kā tiki vai netiki galā ar situācijām, kad bija jāpieņem lēmumi?
  • Kādi ir bijuši tavi drosmīgākie lēmumi?
  • Kā mainīsies tava dzīve, ja būsi drosmīgs?
  • Kas ir drosme?
  • Kas liecina par to, ka esi drosmīgs?
  • Kā tu vari atbalstīt sevi, lai būtu drosmīgs?

Panākumu atslēga ir drošsirdīgi jāieliek atslēgas caurumā un jāatver durvis uz nezināmo. Drosmīgu lēmumu pieņemšanai ne tikai ir jāizvērtē "plusi un mīnusi", bet arī jāapzinās situācija, jāatver acis un jāpieslēdz sirds. Kad man bija bail pieņemt lēmumu par darba maiņu, es apmeklēju karjeras kouču, un no tās sarunas es atceros vēl šodien viņas jautājumu: “Kas ir sliktākais, kas var notikt?” Uzdod arī sev šo jautājumu! Es sapratu, ka nekā slikta nemaz nav un pieņēmu lēmumu mainīt savu darba vietu. Es nešaubījos, jo es nebiju gatava vairs atlikt šo jautājumu. Ja tu šaubies, tad zini, ka tava maksimālā robeža vēl nav sasniegta.  Savā ziņā drosme ir arī pieņemt lēmumu staigāt ar atvērtām brūcēm.

Inga Pumpure profesionāls koučs

Attēla avots: www.ingapumpure.lv


Kas ir bailes?

21. marts 2025, Nav komentāru

Sapinies - apjucis

Mazdūšīgs - noraidīts

Nenozīmīgs - bezpalīdzīgs

Neadekvāts - pakļauts

Samulsis - nedrošs

Pārņemts - satraukts

Vai vari pateikt: "Jā, šīs sajūtas man ir un pat vairākas, un diezgan regulāri!" Tad zini, ka zem viņām visām slēpjas bailes. Bet labā ziņā ir tā, ka tikai mīlestību un bailes var vadīt. Tad sākam!

Kādu brīdi iztēlojies māju vai varenu koku. Par ko tu domāji? Ļauj man uzminēt: par skaistu fasādi, logiem, tās lielumu.... par koka lapotni un varbūt pat ziediem, tā stumbru.... Vai tu domāji, kādi ir šai mājai pamati vai kokam saknes? Bailes var pielīdzināt mājas pamatiem vai koka saknēm, tāpēc ka lielākā daļa no tām nāk no bērnības. Tās ir kā bubulis (pat vairāk), kam ticam no mazotnes. 

Bailes ir emocijas. Emocijas ir enerģija, bet sajūta ir, kā mēs fiziski sajūtam, atpazīstam šīs emocijas. Tāpēc baidīties ir cilvēcīgi un uzvarētās bailes motivē doties uz priekšu. Dodamies!

Baiļu īpašības:

  • Eustress attiecas uz bailēm, kas noved pie pozitīvas reakcijas, piemēram, pirmais randiņš.
  • Bailes, kuras atņem spēku un rada ilūzijas, piemēram,  cilvēks tika kritizēts iepriekšējā darba vietā un tagad, piedaloties darba intervijā,  viņš sāk iztēloties negatīvus scenārijus.
  • Bailes, kuras "nobremzē" un neļauj sasniegt mērķi. Drošāk ir atkāpties un palikt bailēs. Piemēram,  jauns mākslinieks baidās, ka viņa gleznojumi tiks kritizēti, un viņš atsakās no dalības izstādē.
  • Bailes, kad baidāmies atzīties, baidāmies būt drosmīgi, piemēram,  sāk veidoties jūtas pret otru, bet baidāmies par to atzīties.

Lielākā daļa baiļu nav īstas. Tie ir izdomāti stāsti “kā būtu, ja būtu”. Atceros savu uzburto drāmu, kad darbā pieļāvu kļūdu un pēc kāda laika zvanīja vadītāja. Sirds sāk sisties un jau galvā 100 domas, ko viņa teiks, ko es atbildēšu, kāds būs konflikts un ka es palikšu bez darba.

Pirmais uzdevums: uzbur drāmu vai trilleri. Atceries un uzraksti kādu savu  “iedomātā stāsta” scenāriju! Kas toreiz notika tavā prātā, un kā bija patiesībā?

Sadraudzējies ar savām bailēm, ieskaties tām acīs!

Uzdevums: 

  1. uzraksti savas lielākās bailes.
  2. atbildi uz jautājumiem: "Par ko es baidos? No rīcības vai sekām?".
  3. atbildi uz jautājumu: "Vai tās ir reālas, vai izdomātas?" 
  4. atbildi uz jautājumu: "Cik man šīs bailes "izmaksās"?"
  5. atbildi uz jautājumiem: "Kādi ir mazie rīcību soļi, kurus var spert šodien? Ko es varu darīt, lai sev palīdzētu?"
  6. atbildi uz jautājumiem: "Kāpēc tas ir labākais, kas ar mani varēja notikt? Kas mainīsies manā dzīvē, kad šīs bailes pazudīs? "

Daudzu baiļu pamatā ir sekas - bailes no nāves. Piemēram, ja es lekšu ar gumiju, tad kaut kas var notikt un es nomiršu.

Šī situācija ir par tevi, nevis pret tevi. Tas ir labākais no sliktākā scenārija. Uzaicini savas bailes uz pirmo randiņu. Iepazīstot savas bailes, lai vari tās izprast, fiziski sajust konkrētajā mirklī, un pieņemt šo sajūtu kā izaugsmi.

Re, te es sajūtu bailes, ka mani par mani padomās, ko sliktu!

Re, te es sajūtu bailes, ka es kļūdīšos!

Re, te es sajūtu bailes, ka mani nemīl!

Daba nemīl tukšu vietu. Ļauj sev baiļu vietā piedzīvot labsajūtu, nevis tukšajā vietā ļauj iemiesoties bailēm. 

Praktiski uzdevumi izaugsmes veicināšanai: 

  • iepazīsti un apzinies savas bailes (palīdzēs iepriekšējie uzdevumi).
  • nebēdz no bailēm, bet stājies tām pretī ar elpošanu vai smaidīšanu.
  • ieraugi baiļu labo enerģiju, ko tās tev dos (iepriekšējā uzdevumu jautājums).
  • apraksti savas bailes uz lapas un sadedzini to. Uz jaunas lapas uzraksti,  ko vēlies iegūt vietā.
  • uzzīmē savas bailes. Tu vari tās paturēt, bet vari arī sadedzināt.
  • veido kolāžu "Mana dzīve bez bailēm". 
  • ja netiec galā pats, tad apmeklē terapeitu.

Vieta ir atbrīvota, tagad tu esi gatavs sevi piepildīt ar laimi!

Kā veidot ikdienas rituālus, kas palīdz justies labāk?

8. marts 2025, Nav komentāru

Ikdienas rituāli izklausās mazliet dīvaini, neparasti un jocīgi, vai ne? Bet kas vispār ir rituāls?

Rituāls ir veids, kā kaut ko darīt, kurā vienas un tās pašas darbības katru reizi tiek veiktas vienādi. Piemēram, ikdienas rīta rituāls kādam ir kafija dzeršana un "sērfošana" sociālajos tīklos. Rituāls nav rutīna. Rutīna ir mērķtiecīga rīcība, apzināti atkārtojot vienu un to pašu darbību.  Piemēram, katru rītu celties 6:00, lai dzertu kafiju un lasītu jaunākās ziņas konkrētā sociālo tīklu kontā.

Ir svarīgi balstīties uz zinātniskiem pētījumiem un pierādījumiem, lai ikdienas rituāli palīdzētu radīt veselīgu domāšanu un uzlabot labsajūtu. Šeit ir daži ieteikumi:

1. Izgaismo sevi!

Gluži burtiski, pēc pamošanās no rīta, izgaismo ādu ar dabisko apgaismojumu.  Vēl labāk, to dažas minūtes darīt ārā. Saule dabiski uzlabos jūsu garastāvokli un dos enerģiju.

2. Elpo, elpo dziļi!

Apzinātai, dziļai vēdera elpošanai ir daudz ieguvumu. Ir pierādīts, ka tikai 10 minūtes dziļas elpošanas dienā pozitīvi ietekmē veselību, jo īpaši tā samazina stresu.

3. Ēd brokastis!

Atcerieties, ka veselīgs zarnu trakts = veselīgs prāts! Mēģiniet ēst klusā telpā, ērti sēžot un pamaniet, kā tas smaržo, kāda ir tā tekstūra un garša. Kā tas liek justies jūsu garšu kārpiņām?

4. Pastaigājies!

Labas pastaigas attīra domas, iemāca dziļi elpot un veicina asins un limfa plūsmu. Vismaz 30 minūtes dienā un ideālā variantā ar basām kājām, bet arī 10 minūtes nāks par labu jūsu veselībai.

5. Stiepies!

It īpaši, ja jūtaties saspringts vai pavadāt daudzas stundas dienā sēdus. Stiepšanās var palīdzēt atjaunot ķermeni un prātu, uzlabot stāju, kā arī stimulē asinsriti, apasiņojot muskuļus, kas varētu justies saspringti un sāpīgi.

6. Dzeriet ūdeni!

Šķidruma trūkums organismā var izraisīt galvassāpes, aizcietējumus, nogurumu un sausu ādu.  Ūdens dzeršana ir lētākais un efektīvākais veids, kas uztur veselīgu mūsu ādu, prātu un ķermeni.  Augļu, dārzeņu gabaliņu un svaigu garšaugu pievienošana piešķir ūdenim daudz pievilcīgāku garšu.

7. Ēd zaļu!

Katru dienu uzturā jāiekļauj vismaz 500 g jeb 5 porcijas dārzeņu, augļu un ogu.  No tiem vismaz 3 porcijas jeb 300 g jāuzņem ar dārzeņiem, bet 2 porcijas jeb 200 g – ar augļiem vai ogām. Gatavo smūtijus, ēd kā uzkodu un pat vari pagatavot desertu no dārzeņiem, jā dārzeņiem!

8. Ierobežo ekrāna laiku!

Ilgstoša ekrāna laika lietošana ir saistīta ar trauksmi un depresiju. Tomēr pētījumos joprojām nav skaidri atklāts par to, cik daudz ekrāna laika ir par daudz. Lai būtu droši, teiksim – apzināti centieties ierobežot ekrāna laiku, kur vien tas ir iespējams. Piemēram, 1h pirms gulētiešanas neesi pie ekrāniem.

9. Pārdomā dienu!

Pirms gulētiešanas pārskati savu dienu, lai palīdzētu savam naktsmieram un pārvaldīs trauksmi, ja tāda ir. Atcerieties, vislabāk savas dienas notikumus uzrakstīt un vēl svarīgāk ir uzrakstīt kaut ko jauku par sevi un vismaz trīs lietas, par kurām jūs esat pateicīgs. Jo TU ESI lielisks!

10. Gatavojies miegam!

Noslēdziet dienu ar vakara rituālu! Ieejiet vannā vai dušā, vienlaikus pievēršot uzmanību elpai. Uzvelciet nakts tērpu un baudiet zāļu tēju klusā, vāji apgaismotā telpā.  Centieties katru vakaru iet gulēt vienā un tajā pašā laikā un katru rītu celties vienā un tajā pašā laikā.

Rituāli nav uzdevumi vai kontrolsaraksts, lai ieliktu ķeksīti "Done" vai izsvītrotu no darāmo darbu saraksta.  To mērķis ir atrast piepildījumu dzīves sīkumos un veicināt izaugsmes domāšanu. Atcerieties, ka jaunus paradumus jāievieš pakāpeniski. Sāciet ar vienu ikdienas rituālu, lai pieradinātu savu ķermeni un garu un tad pievienojiet nākošos.

Jaunākie ieraksti

  • Svētki bez stresa
    8. jūl. 2025
  • Sākusies rezervācija Mājas Kafejnīcu dienai!
    25. jūn. 2025
  • Pavasara atjaunošanās
    26. apr. 2025
  • Sākam veidot dārzu
    26. apr. 2025
  • No bailēm pie DROSMEs
    9. apr. 2025
  • Kas ir bailes?
    21. marts 2025
  • Pirmais ieraksts blogā
    13. marts 2025

Saturs

Mūsu blogā atradīsiet daudzveidīgu saturu: gan informatīvus rakstus, gan praktiskus padomus, gan iedvesmojošus stāstus. Sekojiet līdzi jaunumiem un pievienojieties mūsu kopienai, lai uzzinātu vairāk. Atceries šīs nav receptes un vienīgā patiesība, tāpēc izvērtē, kas der tieši tev!