Kā veidot ikdienas rituālus, kas palīdz justies labāk?
Ikdienas rituāli izklausās mazliet dīvaini, neparasti un jocīgi, vai ne? Bet kas vispār ir rituāls?
Rituāls ir veids, kā kaut ko darīt, kurā vienas un tās pašas darbības katru reizi tiek veiktas vienādi. Piemēram, ikdienas rīta rituāls kādam ir kafija dzeršana un "sērfošana" sociālajos tīklos. Rituāls nav rutīna. Rutīna ir mērķtiecīga rīcība, apzināti atkārtojot vienu un to pašu darbību. Piemēram, katru rītu celties 6:00, lai dzertu kafiju un lasītu jaunākās ziņas konkrētā sociālo tīklu kontā.
Ir svarīgi balstīties uz zinātniskiem pētījumiem un pierādījumiem, lai ikdienas rituāli palīdzētu radīt veselīgu domāšanu un uzlabot labsajūtu. Šeit ir daži ieteikumi:
1. Izgaismo sevi!
Gluži burtiski, pēc pamošanās no rīta, izgaismo ādu ar dabisko apgaismojumu.
Vēl labāk, to dažas minūtes darīt ārā. Saule dabiski uzlabos jūsu garastāvokli un dos enerģiju.
2. Elpo, elpo dziļi!
Apzinātai, dziļai vēdera elpošanai ir daudz ieguvumu. Ir pierādīts, ka tikai 10 minūtes dziļas elpošanas dienā pozitīvi ietekmē veselību, jo īpaši tā samazina stresu.
3. Ēd brokastis!
Atcerieties, ka veselīgs zarnu trakts = veselīgs prāts! Mēģiniet ēst klusā telpā, ērti sēžot un pamaniet, kā tas smaržo, kāda ir tā tekstūra un garša. Kā tas liek justies jūsu garšu kārpiņām?
4. Pastaigājies!
Labas pastaigas attīra domas, iemāca dziļi elpot un veicina asins un limfa plūsmu. Vismaz 30 minūtes dienā un ideālā variantā ar basām kājām, bet arī 10 minūtes nāks par labu jūsu veselībai.
5. Stiepies!
It īpaši, ja jūtaties saspringts vai pavadāt daudzas stundas dienā sēdus. Stiepšanās var palīdzēt atjaunot ķermeni un prātu, uzlabot stāju, kā arī stimulē asinsriti, apasiņojot muskuļus, kas varētu justies saspringti un sāpīgi.
6. Dzeriet ūdeni!
Šķidruma trūkums organismā var izraisīt galvassāpes, aizcietējumus, nogurumu un sausu ādu. Ūdens dzeršana ir lētākais un efektīvākais veids, kas uztur veselīgu mūsu ādu, prātu un ķermeni. Augļu, dārzeņu gabaliņu un svaigu garšaugu pievienošana piešķir ūdenim daudz pievilcīgāku garšu.
7. Ēd zaļu!
Katru dienu uzturā jāiekļauj vismaz 500 g jeb 5 porcijas dārzeņu, augļu un ogu.
No tiem vismaz 3 porcijas jeb 300 g jāuzņem ar dārzeņiem, bet 2 porcijas jeb 200 g – ar augļiem vai ogām. Gatavo smūtijus, ēd kā uzkodu un pat vari pagatavot desertu no dārzeņiem, jā dārzeņiem!
8. Ierobežo ekrāna laiku!
Ilgstoša ekrāna laika lietošana ir saistīta ar trauksmi un depresiju. Tomēr pētījumos joprojām nav skaidri atklāts par to, cik daudz ekrāna laika ir par daudz. Lai būtu droši, teiksim – apzināti centieties ierobežot ekrāna laiku, kur vien tas ir iespējams. Piemēram, 1h pirms gulētiešanas neesi pie ekrāniem.
9. Pārdomā dienu!
Pirms gulētiešanas pārskati savu dienu, lai palīdzētu savam naktsmieram un pārvaldīs trauksmi, ja tāda ir. Atcerieties, vislabāk savas dienas notikumus uzrakstīt un vēl svarīgāk ir uzrakstīt kaut ko jauku par sevi un vismaz trīs lietas, par kurām jūs esat pateicīgs. Jo TU ESI lielisks!
10. Gatavojies miegam!
Noslēdziet dienu ar vakara rituālu! Ieejiet vannā vai dušā, vienlaikus pievēršot uzmanību elpai. Uzvelciet nakts tērpu un baudiet zāļu tēju klusā, vāji apgaismotā telpā.
Centieties katru vakaru iet gulēt vienā un tajā pašā laikā un katru rītu celties vienā un tajā pašā laikā.
Rituāli nav uzdevumi vai kontrolsaraksts, lai ieliktu ķeksīti "Done" vai izsvītrotu no darāmo darbu saraksta. To mērķis ir atrast piepildījumu dzīves sīkumos un veicināt izaugsmes domāšanu. Atcerieties, ka jaunus paradumus jāievieš pakāpeniski. Sāciet ar vienu ikdienas rituālu, lai pieradinātu savu ķermeni un garu un tad pievienojiet nākošos.